iPad og “Forenklet adgang”
Skrevet i Pædagogik og debat af Erik S. KristensenHvis du deler din iPad med (små) børn, kan det være rart at låse den, så der ikke sker noget “uhensigstmæssigt”!
På iPad’en er indbygget en funktion kaldet “Forenklet adgang” (mundret og let at huske!).
Vi opfordrer naturligvis til, at man lærer børnene at omgås medier og “dimser”. I den proces kan “Forenklet adgang” måske være et godt redskab og en god sikkerhed.
I praksis kan du åbne en app og derefter låse iPad – nu kan app’en ikke forlades, med mindre man kender den 6 cifrede kode.
Lyn-instruktion vedlagt! 🙂 Forenklet adgang på iPad – marts 2016
Med forenklet adgang kan du bl.a.
- Sikre at brugeren bliver i en given app
- Sætte en tidsgrænse, evt. med lyd
- Låse udvalgte knapper (fysiske)
- Afgrænse det område af skærmen, der kan trykkes på
Erik
Jeg er pædagogisk konsulent i Tønder kommune med fokus på it og PLC på folkeskolerne samt it i dagtilbud. Dertil kommer generelle, administrative opgaver. CV ultrakort: Folkeskolelærer, vice- og skoleleder. Oplægsholder på bl.a. Danmarks Læringsfestival m.v. Stor interesse for anvendelse af intranet, LibreOffice og gratis/OS software generelt, ligesom digital fotografering, billedbehandling og layout/3D er super spændende! ...og så er der selvfølgelig alt det der ude i skyen... Mine materialer fra Tønder Kommune kan gratis og under CC-licens findes på www.skolekonsulenterne.dk.
Jeg forstår simpelthen ikke dette. Man kunne jo også lære sit barn noget om ansvarlighed! Vi kan uden problemer dele I pad med både vores dreng i 5 klasse og vores pige i 2. Ingen af dem gør noget de ikke må, for det har vi opdraget dem til. Jeg ved det kan lyde frelst, men jeg har en følelse af at alt i dag skal “tjekkes, styres, ordnes og gøres sikkert”. Jeg tror på at god opdragelse kan gøre rigtig meget på alle de punkter. Jeg tror også på at man ikke skal sikkerhedstjekke sit hjem (læs sætte el sikkerheds anordninger i stikkontakter og sætte hegn for trapper). Vores børn VED at en stikkontakt er farlig, ligesom vi selv gjorde. Forstår det ikke. Forstår ikke overforsigtigheden.