Det var Google der kom først, da de i sidste uge kunne fremvise hvordan Google Workspace får de første integrerede værktøjer baseret på generative systemer. Det første der kommer er skrivehjælp i Gmail og Docs, men også værktøjer til præsentationer og regneark er på vej og kommer i løbet af året. Det bliver i første omgang rullet ud til udvalgte brugere og der er ikke kommet noget ud på nuværende tidspunkt om de nye muligheder også bliver gjort tilgængelige i Google Workspace for Education.
Fredag blev det så Microsofts tur da de men vanlig tæft for iscenesættelse lancerede deres Office 365 Co-Pilot. I udgangspunktet er det samme hjælpeværktøjer som Google ser ud til at tilbyde, men det virker til at CoPilot i endnu højere grad binder de forskellige værktøjer og datakilder i Office 365 sammen og bruger dem til at generere indhold – fra mails over dokumenter og regneark til præsentationer.
Jeg er viceskoleleder på Langebjergskolen i Humlebæk. Tidligere har jeg blandt andet været it-didaktisk konsulent i Future Classroom Lab, innovationschef i Gyldendal, afdelingsleder og it-vejleder på Lindehøjskolen i Herlev, it-vejleder på Utterslev Skole i København og uddannelseskonsulent hos Dansk IT. Jeg har tidligere siddet i styrelsen for Danmarks IT-vejlederforening, hvor jeg frem til 1. september 2010 var formand. Jeg cand.it i It, læring og organisatorisk omstilling fra AAU.
Jeg har bl.a. deltaget i arbejdet med Undervisningsministeriets it-bevis, bedømmelseskomiteen for projektkonkurrencen om netbaserede læringsmidler og som ekspert i Danmarks Evalueringsinstituts evaluering af IT i Folkeskolen (ITiF). Desuden har jeg optrådt som oplægsholder og kursusleder på en række foredrag, kurser og workshops om skole, it og læring.
I 2006 fik jeg ideen til Torvet på Uddannelsesforum som siden er blevet gentaget i større og større omfang. Grundideen i Torvet er at man udveksler gode ideer til gratis programmer og hvordan de kan bruges i skolen, men da jeg ved at man ikke altid er så god til at give ideer fra sig plejer jeg at alliere mig med et par gode bidragsydere og sikre at der programmer nok på programmet! Torvet var med på Danmarks Læringsfestival for foreløbig sidste gang i 2019.
Bloggen blev startet i 2008 og har genn m tiden haft mange gæstebloggere og mere faste bidragsydere - og der er altid plads til andre der vil være med til at dele.